بهترین موضوعات طبی , تفریعی,معلوماتی در این وب لاگ

The best Weblog,use it until you want

کشف راز چندصد ساله داوینچی
نویسنده : حمید احدی - ساعت ٤:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٦
 
نویسنده : - ساعت ۴:۳۵ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸٧/٧/٢۳
 

کشف راز چندصد ساله داوینچی

بسیاری از هم عصران داوینچی اثر او با نام نبرد انگیاری را یکی از شکاهکار هایش قلمداد می کردند. این نقاشی دیواری از قرن 16 زمانی که دوک مدیسی دستور بازسازی و تزیین مجدد سالن کاخش را داد دیگر هیچ گاه دیده نشد.

 این نقاشی فرسک که زیر نقاشی دیواری دیگری دفن شده است به کمک موریزینو سرانچی یکی از متخصصان تجزیه و تحلیل آثار هنری به زودی یک بار دیگر در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت. دانشمندان به کمک ژنراتور نوترونی و اشعه گاما قادر خواهند بود این شاهکار هنری را از زیر توده های رنگ دیگری که روی آن آمده مشاهده کنند.

 دکتر سراسینی 60 ساله بنیانگذار مرکز علوم هنری، باستان شناسی و مردم شناسی دانشگاه کالیفرنیا است. او قصد دارد از معلومات علمی و تکنولوژی های روز برای تجزیه و تحلیل و کشف آثار هنری دوره رنسانس بهره بگیرد.

 

او اولین کسی بود که حدس زد نبرد انگیاری که تصویر درگیری سربازان فلورنتیاین را در سال 1440 به تصویر کشیده، باید در پشت دیواری پنهان شده باشد. او اولین بار این نظریه را در دهه 1970 مطرح کرد اما به علت دست نداشتن به تکنولوژی پیشرفته مناسب نتوانست نظریه خود را ثابت کند زیرا اثبات این موضوع نیازمند ایجاد سوراخ هایی در دیوار و از بین بردن این دیوار تاریخی پر از تزیینات ارزشمند بود.

 او از سال 2000 تمام تلاشش را به کار گرفت تا بدون نابود کردن دیوار نظریه خود را ثابت کند. این باستان شناس ابتدا دست به دامان استفاده از رادار شد زیرا فکر می کرد باید فاصله بسیاری کمی بین این دو دیوار وجود داشته باشد. او به کمک مدل های سه بعدی دست به بازسازی دیوار و اتاقی که این دیوار در آن قرار داشت، زد تا دریابد که آیا قطر این دیوار با قطر دیگر دیوارهای اتاق همخوانی دارد یا خیر؟ دانشمندان حدس می زنند که به احتمال زیاد نقاشی داوینچی روی دیوار دیگری قرار نداشته است بلکه روی همان دیواری ترسیم شده که هم اکنون روی آن تزیینات فراوانی وجود دارد. از طرفی واساری معمار و هنرمندی که وظیفه بازسازی سالن کاخ مدیسی را بر عهده داشته یکی از ستایندگان کار داوینچی بوده است. بسیار بعید است که او اقدام به نابودی این دیوار یا اثر این هنرمند کرده باشد. این احتمال هم می رود که او در مقابل شاهکار داوینچی دیوار دیگری ساخته و آن را تزیین کرده باشد زیرا نابودی شاهکار داوینچی کار مشکلی بوده است. هیچ شکی نیست که نبرد انگیاری به طور قطع روزی روی دیوار سالن کاخ مدیسی خودنمایی می کرده است. اما سوالی که چند صد سال ذهن مردم را درگیر کرده این است که چه بلایی بر سر این اثر آمده است.

تکنولوژی جدید روز در حفظ میراث های فرهنگی و باستانی نقش مهمی بازی می کند. اگر پیشرفت های علمی روز نبود محال بود کسی بتواند راز چندصدساله این اثر داوینچی را کشف کند. باستان شناسان همچنین به کمک سیستم های ماهوار ه یی در تلاشند بقایای کشتی نوح را هم کشف کنند.

هم اکنون گروهی از دانشمندان، تاریخدانان و باستان شناسان دست به دست هم داده اند تا عجایب و شاهکار های هنری گمشده در طول تاریخ را پیدا کنند. بسیاری از این آثار چیزی بیشتر از داستان و اسطوره هستند و در دوره نامعلومی در تاریخ از معرض دید مردم پنهان شده اند. ناپدید شدن این آثار ارزشمند باعث شده دانشمندان و باستان شناسان دست به دست هم بدهند و سعی کنند بسیاری از معماهای هنری را پاسخ دهند.

موری کراویتز 75 ساله یکی از دلالان آثار هنری بیش از سه میلیون دلار را صرف یافتن معبد چنگیزخان در مغولستان کرده است. گروهی از سرمایه گذاران هم قصد دارند با پرداخت هزینه های لازم کشتی کلمبیایی را که در سال 1708 در اقیانوس آتلانتیک غرق شد پیدا کرده و آن را از دل دریا خارج کنند. این کشتی حامل محموله های طلا و نقره به ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار است.

گروه های رقیب این افراد هم قصد دارند برای اثبات برتری خود نسبت به رقبایشان بقایای هواپیمای املیا ارهارت هوانورد گمشده را پیدا کنند. آنها هم اکنون از تجهیزات مخصوصی بهره گرفته اند که زیر آب حرکت می کند و قدرت تشخیص توده های فلزی را دارد. هم اکنون جام مقدس عیسای مسیح، کشتی نوح، معبد نفرتیتی، تالار آمبر و تمدن گمشده آتلانتیس از دیگر هدف های دانشمندان برای کشف کردن و به چنگ آوردن شان هستند.